Tehát
Rédeky Villa, hogy hol is volt ez pontosan…A régi képeslap felirata szerinti Kossuthfalván, vagy mégsem ott pontosan, hanem Erzsébetfalván…?
Na’most az, hogy a
Rédeky Család valóban lakott Erzsébetfalván…ez azonnal igazolható is.
Ugyanis van egy könyv, melyet Rédeky Alajos leszármazottja írt a családról, a könyv címe:
„A Györgyi (Giergl) és Zámor család története”, írta: Dr. Györgyi Gézáné Zámor Magda (1907-1994), a könyv kiadásának kelte 1990.
http://www.kfki.hu/~mzimanyi/giergl/giergl-zamor-csaladtortenet-2005-08-20.pdf
Ebben a könyvben sokat olvashatunk Rédeky Alajosról, a családról, leszármazottakról, és természetesen többször említve van az erzsébetfalvai birtok is, ami egyébként ugye kezdetben 5 holdas volt.
Ebből a könyvből szeretnék néhány mondatot idézni:
„…Pesterzsébeti dédapám, Rédeky Alajos sokat mesélt fiatal éveiről, amikor a szabadságharc után Olaszországba ment és fiatal éveiben részt vett az olasz felszabadító harcokban; elbeszéléseiből Türr István és Garibaldi neve maradt meg emlékezetemben…
…dédapám személyéhez fűződik.
Magyarszéki Rédeky Alajos volt a neve, a Redl névről magyarosított. Hosszú őszi estéken Garibaldi, Türr István, Kossuth Lajos neve került szóba…
…Amennyire visszaemlékezem az erzsébetfalvi régi házra, a nagy kertben töltött sok szép órára, a kis fenyőerdőre, a rózsaligetre, a kedves jó kutyákra, Sajóra és Vitézre, kora tavasztól késő őszig ez volt az én világom...”
Ebben a könyvben olvasható többek között az is, hogy
"...az erzsébetfalvi villa utolsó maradványait 1926-ban adta el..." a család. A Rédeky Villa fképeslap fotón látszik a kb. 1882-es birtokvásárlás után megépült pár éves Villaépület a befutott növényzettel, és egy kis kertrészlet is látszik a háziakkal-személyzettel.
A Rédeky birtok a Nagy Sándor utcával párhuzamosan helyezkedett el az Erzsébetfalva oldalon. akkor
Nagy Sándor utca 65. szám alatt. Határvonalai: balra az egykori Család utca ma már Szent Imre herceg utca, kb. észak felé párhuzamosan a mai Gimnázium irányába Botos Anna birtoka (Botosék Kölcsei Kende Kanutnak jó ismerősei voltak), jobbról a Szőlőhegy utca később Kende Kanuth utca, délen pedig a Nagy Sándor utca.
Nagy terület volt ez,
5 hold, ami kis magyar holdat számítva 5x1000 nöl = 5000 négyszögöl (!) kb. akkora, mint egy Kossuthfalvai komplett tömb birtokrész. (Nagy Sándor u-Lázár u-Desseffy u-Vécsei u.) Ha összehasonlítjuk azzal, hogy a szomszédos Kossuthfalván 300 nöles telkeket parcelláztak, akkor ebbe
a Rédeky birtokba kb. 16 és fél Kossuthfalvai telek fért volna bele.
Kerestem ehhez térképeket és találtam olyan részleteket is, ahol a kertrészlet és a ház pontosan összetájolható a térképpel. Az ide betett térképeket szándékosan fordított alaphelyzetbe raktam, tehát lefelé van északi írány. A fordított alaphelyzet miatt jelöltem halványzöldes színnel a térképrészleteket. Tehát fordított pozíciójú, így ha az első részben berakott képeslap fotójával összenézzük a térképeket, kivehető a fotó készítés poziciójával megegyező helyzetű térképnézet, ezzel véleményem szerint a fotó pozíciója is pontosan igazolva van.
Konkrétan
a ház alapterülete "2 m széles hosszús tornáccal" együtt 12+2=14 m x 24 m volt, összesen
336 m2 épület alapterület, hát bíz'ez komoly...
Az egyik berakott térképen látszik egy helyrajzi számos térképrészlet kb. az 1890-as évek tájáról, a többi térképrészlet pedig 1910-11-ből való, a térképeken látjuk a fotóval megegyező terület kialakítását, a képeslapfotó készítésének legkorábbi időpontja az adatok alapján 1884 lehet. A legfelső 2 térképrészlet külön helyről való, de vegyük úgy, hogy összetartozik, a felsőnek folytatása az alsó térképrészlet.
A mai színes képen látható (lásd a cikksorozat 2. részében), hogy hogyan néz ki most a volt Rédeky terület a Nagysándor József utcai frontról. Ennek felülnézeti képén látszik az udvaron egy hosszirányú igen régi épület, szerintem ezt még Rédekyék építhették, mert ez a régi térképeken is látszik,
a mostani rendeltetését a hosszú épületnek nem ismerem, ha valaki tudja, kérem írja ide hozzászólásban.
Természetesen a ma Rédeky birtoka nagyon átváltozott, sok-sok telek is, utca is, és számos épület lett a helyén…
Javaslom, ha a környéken sétálunk, gondoljunk arra, hogy valamikor milyen csendes, erdős, nagy fenyőfás, kutyás, virágos, kerti asztalos, szép szőllőskertes kis birtok volt itt és ez a híres
Magyarszéki Rédeky Alajos a híres Kossuth Lajos, Kölcsi Kende Kanut, Jókai Mór, Garibaldi tábornok és a többi híres ember jó ismerőse-kortársa volt…
(bejegy.: zoltanez-kiskiskosutis)