2011. július 31., vasárnap

Erzsébetfalva első lakóháza-Graner Ábrahám, Gránerek (4.r.)




Gráner Ábrahám lakóháza Erzsébetfalva első lakóháza…hogy hol is volt, meg kik azok a Gránerek, …hogy segítették Erzsébet telep, Erzsébetfalva, Pestszenterzsébet kialakulását…ez a téma.
Gráner Ábrahám lakóháza nagy valószínűséggel 1853-1854-ben épülhetett és valahol itt a Soroksári út elején építették a házát.

Az eddigi három részben azt kerülgettem, hogy feltehetően hol lehetett a Gráner Ház a Soroksári úton. Biztosat nem lehet tudni, mert ahogy James is írta a „Pesterzsébet a Hazám” topicban, sehol nincs említve sem házszám, sem helyrajzi szám, csak úgy nagy általánosságban, hogy Soroksári út, aztán kakukk...
A számozás szerint a Soroksári út 6. szám (a, b) alatt lehetett véleményem szerint a „Ház”, de a teljesség kedvéért mondanám, hogy bonyolítsuk a dolgot, a számokat illetően a térképeken is látszik, hogy a Soroksári utat is az 1900-as évek elején átszámozták…még régebbi Soroksári út számozás szerint ez volt Soroksári út 4. és 5. szám is …

Berakok térképeket, a zöldes színű kép az 1854-es állapotot mutatja (térkép készült 1860-ban), a piros csík a Soroksári út. A másik 1910-es kép azt mutatja, hogy hová eshetett a Soroksári úton a Gráner Ház.
Egy stabilabb házszám van tehát, a Soroksári út 6. szám, de azon az 1910-es térkép szerint 2 ház található.
Szerintem a telek Határ út felé eső részén lehetett az eredeti Gráner Ház, tehát feltételezésem szerint a telek bal szárnyán épült az 1854-es "Ház".

Na'most a rajzok és a helyigény-nagyság azt mutatja szerintem, hogy a telek jobboldalán, amikor már gazdagabbak voltak, akkor épült tán egy másik Ház, ami már főként üzleti célokat is szolgált.
Az 1964-es térképen a Dózsa György út, Ónodi utca, Baross utca, Ságvári Endre utca által határolt területen van a 170634 (Soroksári út 6.a) és 170635 Hrsz. (Soroksári út 6.b), tehát feltételezésem szerint ezek lehettek Gráner Ábrahám házai.

Ez kizárólag az én feltételezésem, tudom, hogy merész, természetesen nem lehet biztosat tudni, jó lenne, ha valaki cáfolná, vagy megerősítené, hogy tényleg hol volt a Gráner Ház.

A duplás Norc-os képen látszik, hogy az a terület, Gráner Ábrahám lakóháza hogyan alakult át a városrekonstrukció után...mi lett a kb. 1854-ben épült  házból...

Összevetve a tudottakat, egyértelmű, hogy Pesterzsébet első lakóháza Gráner Ábrahám lakóháza volt, és az is biztos, hogy a Gráner-eknek több szerepük is volt Erzsébetfalva kialakulásában és fejlesztésében...
Nézzük még meg majd a folytatásokban a Gránerek közül az egyik legismertebb Gráner-t is…aki Suda János mellett az élen járt Erzsébetfalva önállósodásában főként az 1890-es és az azt követő években...

A továbbiakban még a Gráner Család következik…

(folytatás az 5. részben)

(bejegy.: Zettvel-Zoltan-kiskiskosutis)

2011. július 14., csütörtök

Erzsébetfalva első lakóháza-Graner Ábrahám, Gránerek (3.r.)




Nézzük tovább a Gráner Ábrahám (Ádám) lakóháza és a Gráner témát…ott tartunk, hogy Gráner Ábrahám lakóháza nagy valószínűséggel 1853-1854-ben épülhetett és valahol itt a Soroksári út elején építették a házát a későbbi számozás szerint a Soroksári út 6. szám alatt.
Tehát 1851 táján Gráner Ábrahám és családja idejött a későbbi Erzsébetfalvára, alkalmas helyet találva nyilván a sok homokbucka mellett kimérette telkét a Gubacsi Határcsárda és az épülő Kaiser Keményítőgyár viszonylagos közelségében és felépítette házát. No, annyit a dologhoz, hogy az 1936-os fénykép "ránézéses mérete" nem adja ki teljesen világosan a régi 1854-es évekbeli sematikus jellegű térkép alaprajz méreteket, de ez bizonyos szempontból érthető, azért kb. 82 év alatt módosíthattak is az épületen...

Tehát Gráner-ek...
A „Pesterzsébet…” 1972-es kiadású igen fontos könyvben ezt olvashatjuk:
„1870 június 14-én…Puszta-Gubacson… az alapítási nap…”
„A telepítvényben az építkezés az alapítás utáni három évben rohamosan folyt…F.J., E.J. Gráner Sándor vállalkozók ekkor vetik meg a község viszonylatában jelentősnek számító vagyonuk alapjait…” (127. oldal)

Na’most mit lehet találni a neten, vagy könyvekben ténylegesen Gráner Ábrahám-ról? Hát’bíz nem sokat. De azért ha elővesszük a „Pestszenterzsébet…” 1936-os Chikán tudóskönyvet, az első Községháza építésénél (a mai  nagy-Kosuti-ban lévő Gimnázium helyén volt az akkori nevén Fő utcában, később Hitel Márton halálakor Hitel Márton utca lett, aztán Kossuth Lajos utca a neve), akkor megtudhatjuk, hogy a Községháza Építő Bizottsága emléktáblát helyezett el a Községháza falába. A könyvben megemlítik a Gráner-ek egy másik tagjának a nevét, bizonyos Gráner Rezső nevét, aki 1881-től Erzsébetfalva előljárósági tagja lett.
Az ismeretek alapján a Gráner-ek többségében mindig is kereskedőfamíliák voltak és itt is bekapcsolódtak a kialakuló Erzsébetfalva fejlesztésébe. Nyilván így kapcsolódtak be az említett Községháza közadakozás gyűjtésébe is, mely 1882 május 7-től augusztus 1-ig tartott.
Ebben a könyvben megtalálhatjuk ezt is, hogy:
„…25 forinton felüli adakozók és gyűjtők: Erzsébet királyné…Gráner Ábrahám…Gubacsi Téglagyár rt…Suda János…”
A másik előzőekben már említett „Pesterzsébet…” 1972 könyvben olvashatjuk:
„…rendszertelen parcellázás,…s kezdetben sok esetben a parcellázó nevét viselék (pl. Gráner telep)” (138-139 oldal, a könyv szerint erről az Erzsébetfalvi Közlemények 1898. márc. 20-i száma írt)
„…Suda János, Gráner Sándor és társaik telkeiket, a konjunktúra idején olcsón felépített házaikat jelentős haszonnal vétetik meg a községgel –a polgárok adóiból…” (142. oldal) (saját megj: ...az idején azt jelenti itt, hogy kb. 1902-1904 tájáról szól).
Összevetve a tudottakat, egyértelmű, hogy Pesterzsébet első lakóháza Gráner Ábrahám lakóháza volt, sőt Gráner Sándor-nak még róla elnevezett "Gráner telep"-e is volt a Határ út környékén, de hogy pontosan hol...?

Az mindenképpen jelentős, hogy a Gráner-eknek több szerepük is volt Erzsébetfalva kialakulásában és fejlesztésében.

(folytatás a 4. részben)

(bejegy.: Zoltan-kiskiskosutis)